SAJBER MALTRETIRANJE
- Sajber maltretiranje je korišćenje interneta i slicnih tehnologija za nanošenje štete ljudima namerno, ponavljajući, neprijateljski način. Kako je sve više zastupljeno u društvu, posebno među mladim ljudima, zakonodavni organi i savesne kompanije su se podigle da se bore protiv sajber-maltretiranja.
- Sajber-nasilinic mogu da obelodane žrtvine lične podatke(npr. pravo ime, adresu ili mesto posla/škole) na veb-stranicama ili forumima ili mogu da se predstave kao žrtva radi objavljivanja materijala u njihovo ime koja ih omalovažavaju i ismevaju. neki sajber-nasilnici salju preteće i zlostavljajuće email-ove i instant poruke žrtvama, dok drugi sajber-nasilnici objavljuju na forumima neistinite, kompromitujuće podatke o žrtvama, podstičući druge da ih ne vole i da se udružuju protiv njih .
Sajber maltretiranje i Sajber uhođenje
Sajber-maltretiranje nije ograničeno samo na decu, vec se prepoznaje i kod odraslih. Kada je ovo ponašanje upućeno od odraslog ka odraslom ponekad na polnoj osnovi, koristi se termin sajber uhodjenje ili sajber uznemiravanje. Cilj sajber-uhode je da se ugrozi žrtvin posao, reputacija ili bezbednost.- U septembru 2006, ABC NEWS su izvestili na osnovu izveštaja sprovedenog od strane I- Safe Org. Ova 2004 izveštaj od 1500 učenika, između 4-8 razreda izveštava:
- 35% dece kaže da im je bilo prećeno na internetu. Skoro jedno od petoro dece kaže da se desilo više od jednog puta.
- 21% dece je primilo bezobrazne ili preteće email-ove ili druge pruke.
- 58% dece priznaje da im je neko rekao bezobrazne ili uvredljive stvari preko interneta. Više od četvoro do deset kaže da se desilo više od jednog puta.
- 58% njih nije reklo roditeljima ili starijoj osobi o bezobraznim ili uvredljivim stvarima koji su im se desili na internetu
- 42% dece su bili maltretirani za vreme boravka na internetu. Jedan uod četvoro je reklo da se to desilo više od jednom.
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.